Urlop macierzyński

PracaRóżneUbezpieczenia | 45 komentarzy

Co kobieta w ciąży powinna wiedzieć o urlopie macierzyńskim, czasie jego trwania, wysokości świadczeń, formalnościach i przypadkach szczególnych.

Komu należy się świadczenie podczas urlopu macierzyńskiego

Chcąc skorzystać ze świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego musisz spełniać następujące warunki :

 • Jesteś ubezpieczona w Sécurité sociale (posiadasz numer rejestracyjny) od co najmniej 10 miesięcy licząc od przewidzianej daty porodu wstecz.
 • Przepracowałaś co najmniej 150 godzin jako pracownik najemny w okresie 3 miesięcy cywilnych lub 90 dni poprzedzających początek ciąży lub moment zawieszenia aktywności zawodowej z powodu ciąży (congé prenatal). Lub płaciłaś składki z pensji wynoszącej co najmniej 1015 razy stawkę godzinną Smic w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających bezpośrednio początek ciąży lub początek urlopu „congé prénatal”.
 • W przypadku pracy sezonowej lub dorywczej musisz wykazać się 600 godzinami pracy w czasie roku poprzedzającym początek ciąży lub w momencie zatrzymania aktywności zawodowej z powodu ciąży. Lub płaciłaś składki z pensji wynoszącej co najmniej 2 030 razy stawkę godzinną Smic w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio początek ciąży lub początek urlopu „congé prénatal”.

Wszelkie formalności należą do Twojego pracodawcy (dostarczenie na początku Twojego urlopu prenatalnego zaświadczenia o zarobkach do Sécurité Sociale). Warto jednak upewnić się zostały one dokonane bo od tego zależą Twoje świadczenia.

Czas trwania

Urlop macierzyński dzieli się na okres przed porodem (congé prénatal) i po porodzie (congé postnatal). Czas trwania każdego z tych okresów zależy od układu zbiorowego (conventions collectives) każdej branży, stąd występujące w praktyce różnice. Nie mogą one jednak być krótsze niż okres trwania przewidziany w kodeksie pracy, podajacy legalne minima.

Kwartały wykorzystanego urlopu macierzyńskiego w przypadku narodzin dzieci urodzonych począwszy od 1 stycznia 2014 roku są uważane jako okres przepracowany i wliczone zostają do emerytury.

Narodziny pierwszego i drugiego dziecka :

 • Okres przed porodem (okres prenatalny) wynosi 6 tygodni
 • Okres po porodzie (okres postnatalny) wynosi 10 tygodni

Narodziny trzeciego dziecka i następnych :

 • Okres przed porodem (okres prenatalny) wynosi 8 tygodni
 • Okres po porodzie (okres postnatalny) wynosi 18 tygodni.
  Kobieta oczekująca trzecie dziecko może przedłużyć sobie okres urlopu przed porodem o maksymalnie 2 tygodnie lecz tym samym przysługujący jej okres urlopu po porodzie zostaje skrócony o ilość dni o które został przedłużony urlop przed narodzinami trzeciego dziecka.

Ciąże mnogie

Ciaza

W przypadku ciąży bliźniaczej dwojga dzieci czas trwania urlopu macierzyńskiego wynosi :

 • przed porodem 12 tygodni
 • po porodzie 22 tygodni.
  Kobieta oczekująca dwojaczki może przedłużyć sobie okres urlopu przed porodem o maksymalnie 4 tygodnie lecz przysługujący jej urlop po porodzie będzie skrócony o okres o który został przedłużony urlop przed narodzinami bliźniaków.

W przypadku ciąży bliźniaczej trojaczków i więcej dzieci, czas trwania urlopu macierzyńskiego wynosi :

 • przed porodem 24 tygodni
 • po porodzie 22 tygodni.
  Kobieta może przedłużyć sobie okres urlopu przed porodem o maksymalnie 4 tygodnie lecz przysługujący jej okres urlopu po porodzie zostaje skrócony o okres o który został przedłużony urlop przed porodem.

Dodatkowe okresy urlopu macierzyńskiego

Pewne szczególne sytuacje umożliwiają przedłużenie urlopu macierzyńskiego poza podstawowy okres należący się legalnie. Należą do nich : narodziny przedwczesne, choroba, śmierć dziecka.

Narodziny wcześniaka

W przypadku przedwczesnego porodu niewykorzystany okres urlopu prenatalnego automatycznie przedłuża czas trwania urlopu postnatalnego o okres równoważny należącemu się i niewykorzystanemu urlopowi prenatalnemu.

Natomiast gdy poród nastąpi wcześniej niż 6 tygodni przed przewidzianą datą, długość okresu postnatalnego przedłużona jest o ilość dni dzielących poród od przewidzianej daty.

Jeśli lekarz wyrazi zgodę kobieta ma prawo skrócić swój urlop prenatalny na korzyść urlopu postnatalnego o okres równoważny temu, z którego zrezygnowała, pod warunkiem, że okres z którego rezygnuje nie przekracza 3 tygodni.

Choroba

W przypadku choroby związanej z ciążą lub porodem okres urlopu macierzyńskiego może zostać przedłużony o maksymalnie 2 tygodnie dla urlopu prenatalnego i 4 tygodnie dla urlopu postnatalnego. Wymagane jest jednak zaświadczenie lekarskie uzasadniające medycznie konieczność wydłużenia urlopu.

Natomiast jeśli zaistnieje konieczność zwolnienia od pracy przekraczająca dopuszczalne okresy dodatkowe, należy dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Nieobecność w pracy wynagradzana jest wtedy jak przy zwolnieniu chorobowym, mniej korzystnie niż nieobecność w ramach urlopu macierzyńskiego.

Śmierć matki nowonarodzonego dziecka

W przypadku śmierci matki w okresie urlopu macierzyńskiego, umowa o pracę ojca może zostać zawieszona na 10 tygodni licząc od dnia narodzin dziecka. Jeśli ojciec dziecka nie zechce skorzystać z tego prawa, inna osoba może z niego skorzystać w jego miejsce : konkubent lub inny partner. Mają oni prawo do wynagrodzenia jak przy chorobowym.

Wysokość świadczenia

Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta przechodzi na utrzymanie Sécurité Sociale. Istnieją jednak umowy zbiorowe, które nakładają ten obowiązek na pracodawcę.Dwoje dzieci

Świadczenie jakie jest Ci wypłacane przez Sécurité Sociale nosi nazwę „indemnités journalières”.

Jest ono równoważne Twoim zarobkom (pensji podstawowej) stanowiącym średnią z 3 miesięcy poprzedzających datę przejścia na urlop macierzyński lub średnią z 12 miesięcy jeśli Twoja aktywność zawodowa jest nieregularna lub sezonowa.

Nie może jednak przekroczyć pułapu zwanego „plafond mensuel de la sécurité sociale”, który w 2014 wynosi 3 129 €.

W 2014 roku maksymalne świadczenie netto wynosi 81,27 € dziennie.

Rytm płatności

Świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego pochodzące z Sécurité Sociale wypłacane jest co 14 dni na bazie stawki dziennej jaka została obliczona na podstawie Twoich zarobków. Wszystkie dni tygodnia są płacone.

Niemożliwe jest jednak kumulowanie świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego z następującymi świadczeniami :

Świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego podlega składkom społecznym i podatkom

Ze świadczenia wypłacanego przez Sécurité Sociale w czasie urlopu macierzyńskiego potrącane jest 6,7 % : 0,5 % na CRDS i 6,2 % na CSG.
Podlega ono również podatkowi od dochodów.

Wszystkie odcinki wpłat jakie otrzymujesz z Sécurité Sociale należy skrupulatnie przechowywać bo potrzebne Ci będą w przyszłości do naliczenia emerytury.

Urlop macierzyński dla kobiet bezrobotnych

Jeśli otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych lub pobierałaś go w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub też Twoja aktywność zawodowa przerwana została mniej niż 12 miesięcy, masz prawo do świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego.

Aby zostało Ci ono przyznane musisz zwrócić się do Twojej agencji Sécurité Sociale (CPAM) i dostarczyć następujące dokumenty :

 • Zaświadczenie pracodawcy (Certificat de travail) jakie otrzymałaś odchodząc z pracy
 • 3 ostatnie odcinki płacowe jeśli pracowałaś na pełen etat lub odcinki z 12 ostatnich miesięcy jeśli pracowałaś nieregularnie lub sezonowo
 • Zaświadczenie z agencji zatrudnienia (Pôle Emploi) o przyznaniu Ci zasiłku
 • Ostatnie potwierdzenie wypłaty zasiłku jeśli nadal go pobierasz lub też pobierasz go od czasu krótszego niż 12 miesięcy a Twoja kasa Sécurité Sociale nie jest o tym powiadomiona.

Wysokość świadczenia jakie zostanie Ci przyznane jest obliczone na podstawie zarobków z 3 ostatnich miesięcy poprzedzających odejście z pracy lub z 12 ostatnich miesięcy jeśli pracowałaś nieregularnie lub sezonowo. Jego maksymalna wartość nie może przekraczać progu odpowiadającemu „plafond mensuel de la sécurité sociale”.

Z chwilą gdy zaczniesz korzystać ze świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego, Twój zasiłek dla bezrobotnych zostanie zawieszony na okres urlopu macierzyńskiego a przysługujący Ci okres zasiłku zostanie odsunięty w czasie. Będziesz mogła na nowo z niego korzystać gdy urlop macierzyński dobiegnie końca.

Świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego wypłacane kobietom bezrobotnym podlega przepisom opisanym wyżej.

Jeśli chcesz skorzystać również z urlopu rodzicielskiego a Twoje dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2015 roku wszystkie informacje poświęcone temu urlopowi znajdziesz tutaj.

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
45 komentarzy do Urlop macierzyński

 • Marta  pisze:

  Dziękuję za wartościowy artykuł, naprawdę wiele mi wyjaśnił 🙂 Mam jedno pytanie – przebywam i pracuję we Francji od 3 miesięcy, ale nadal mam tymczasowy numer ubezpieczenia społecznego (czekam na prawdziwy). Czy w takim razie zasada 10 miesięcy wstecz liczy się od nadania numeru tymczasowego, czy dopiero wtedy kiedy dostanę prawdziwy numer?
  Byłabym niezmiernie wdzięczna za pomoc w tym zakresie!

  • Bożena  pisze:

   Zasada 10 miesięcy wstecz odnosi się do okresu pracy i płacenia składek, czyli liczy sie data zgłoszenia Pani jako pracownika przez pracodawcę. Jeżeli Pani pracuje już od 3 miesięcy i nie otrzymała jeszcze carte vitale to radzę poinformować się w agencji Sécurité sociale, której Pani podlega czy została Pani zarejestrowana bo byc może czeka Pani na próżno, trochę długo to trwa.

 • Marta  pisze:

  Dziękuję Pani za odpowiedź!

 • eluna  pisze:

  Witam serdecznie, chciałam dowiedzieć się co należy zrobić, aby otrzymać płatny urlop macierzyński?

  Czy przyszła matka powinna wysłać do kasy chorych zaświadczenie o przerwaniu pracy, czy zrobi to pracodawca?

  Z góry dziękuję za informację,

 • Natalia  pisze:

  Witam,

  Czy ktoś z państwa się orientuje jak to jest z wypłacaniem bonusów podczas urlopy macierzyńskiego na CDI. W skład mojej comiesięcznej pensji wchodzą dwa bonusy językowe, które są wypłacane niezależnie od przepracowanej ilości godzin. Są one wypłacane także podczas urlopu chorobowego czy wypoczynkowego. Mój pracodawca jednak powiedział ze nie bedą wypłacane podczas macierzyńskiego mimo iż po przepracowanym 1 roku to on a nie Secu, będzie wypłacało mi świadczenie. Czy ktoś może wie jak to wyglada w takim przypadku?

  Z góry dziękuje za pomoc.

  • Bożena  pisze:

   Za okres urlopu macierzyńskiego płacone są tzw. indemnités journalières maternité. Są one finansowane przez sécurité sociale i nawet jeśli pracodawca je wypłaca, to tylko dlatego, że otrzymuje pieniądze od sécurité sociale.
   O tym jakie premie są podtrzymywane w okresie urlopu macierzynskiego decyduje umowa zbiorowa czyli convention collective, ewentualnie inne umowy podpisane w firmie. Zachęcam do zapoznania się z jej tekstem, ma on decydującą rolę. Każdy pracodawca ma legalny obowiązek udostępnić go swym pracownikom.
   O wysokości sum jakie zostaną Pani w tym okresie wypłacane można zorientować się dzięki symulatorowi ale nie przewiduje on bardzo specyficznych sytuacji. Znajdzie go Pani na stronie : http://www.ameli.fr/simulateur

 • Nina  pisze:

  Witam,mam nastepujace pytanie. Jesli jestem w ciazy i mam zwolnienie lekarskie, to czy moge podrozowac no. Do Polski? Jak to wyglada. Czy moga byc kontrole i problemy ze nie bylo mnie w domu? Przecie to ze mam zwolnienie w ciazy nue znaczy ze musze lezec.

  • Bożena  pisze:

   Liczy się to, co lekarz wpisał na formularzu zwolnienia lekarskiego. Jeden egzemplarz jest dla pracodawcy, drugi należy do Pani wiec może sprawdzić co jest w nim zapisane.

   Na dole tego formularza jest rubryka «sorties autorisées» w której lekarz zaznacza czy upoważnia pacjenta do opuszczania domu.
   • Jeżeli zaznaczy on pole NON, pacjent ma obowiązek pozostawać w domu przez cały okres zwolnienia.
   • Jeżeli lekarz zaznaczy pole OUI, pacjent może wychodzić ale tylko poza godzinami obowiązkowej obecności : od 9:00 do 11:00 i od 14:00 do 16:00.
   • Lekarz może w niektórych przypadkach upoważnić pacjenta do swobodnego poruszania bez żadnych restrykcji : « sans restriction d’horaires”. W takim przypadku musi uzasadnić swoją decyzję w części formularza « volet 1 »

   Zasady te obowiązują wszystkie osoby pozostające na zwolnieniu lekarskim.

 • Magda  pisze:

  Dzień dobry, w lipcu ubiegłego roku urodziłam pierwsze dziecko,byłam na macierzyńskim i teraz jestem na wychowawczym – w kwietniu chce wrócić do pracy. Po jakim czasie mogę zajść w kolejną ciążę aby znowu należało mi sie macierzynskie ? Dodam, że byłam deklarowana do CESU ( kilkunastu pracodawców ).

  • Bożena  pisze:

   CPAM, z tego co wiem, aplikuje regułę, że trzeba przepracować przynajmniej jeden dzień, co dotyczy osoby pracującej w pełnym wymiarze godzin.

 • Kalina  pisze:

  Witam,
  Mam pytanie odnosnie wychowawczego. Komus sie nalezy i jaki jak duluo moze trwac. Zmienilam ostatnio prace i nie wiem czy mi przysluguje to swiadczenie. Wczesniej pracowalam na kontrakcie CDI 6 lat, teraz dpiero 3 miesiace. Miedzy jednym a drugim kontraktem CDI a drugim 3 tygodnie przerwy, ale miedzy jedna a druga praca roznica wychodzi 5 dni. Dziekuje za odpowiedz 🙂

  • Bożena  pisze:

   Wszystkie informacje na temat urlopu wychowawczego (rodzicielskiego) znajdzie Pani na dwóch wpisach, które poświęciłam temu tematowi. Jeden dotyczy urlopu wychowawczego na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2015 roku, drugi na dzieci urodzone począwszy od 1 stycznia 2015 roku. Bez względu na to kiedy urodziło się Pani dziecko radzę przeczytać oba wpisy bo w pierwszym podaję więcej ogólnych informacji dotyczących tego typu urlopu, w drugim przede wszystkim piszę o modyfikacjach wprowadzonych przez zmianę przepisów w 2015 roku.

 • Michał  pisze:

  Witam. A odnośnie tacierzynskiego może Pani cos napisać wiem ze jest to 11 dni 3 dni od pracodawcy nie wiem natomiast jak to załatwić

  • Bożena  pisze:

   Obawiam się że nie zrozumiałam Pana pytania, na temat urlopu macierzyńskiego napisałam cały powyższy artykuł. Proszę przeczytać swoje pytanie. Chyba jest w nim błąd.

 • Gosia  pisze:

  Witam serdecznie, mam pytanie czy jeżeli pracuję jako liberal, czyli prywatnie jako wolny zawód (kine) również mogę się starać o macierzyski czy obejmuje to kobiety tylko bedace na umowach o prace?
  Pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Kobiety uprawiające wolne zawody (professions libérales) i w ogóle kobiety prowadzące działalność gospodarczą mają prawo do dwóch typów świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego :
   • lndemnité journalière forfaitaire d’interruption d’activité
   • Allocation forfaitaire de repos maternel

   Nowe przepisy ograniczają wysokość tych świadczeń do 10% wartości świadczenia normalnie przysługującego w przypadku kobiet, których dochody z tytułu działalności są niższe niż 3 754 € rocznie.

   Aby moc skorzystać z pierwszego typu świadczenia (lndemnité journalière forfaitaire d’interruption d’activité) kobieta musi zatrzymać swą działalność zawodową podczas co najmniej 44 dni z rzędu poczynając od 14 dnia bezpośrednio poprzedzającego wyznaczoną datę porodu. Zatrzymanie działalności może zostać przedłużone najwyżej dwa razy po 15 dni. Wysokość tego świadczenia wynosi 52,90 € na dzień, tzn. 2 327,60 € za okres 44 pierwszych dni ale może zostać podniesione do 3 121€ jeśli kobieta zatrzyma swą działalność na okres 59 dni lub 3 914,60 € za okres 74 dni wstrzymania aktywności zawodowej.

   Drugie świadczenie (Allocation forfaitaire de repos maternel) przeznaczone jest dla kobiet, które jedynie ograniczają swą aktywność zawodową na okres ciąży i po narodzinach dziecka. Wynosi ono 3 218 € na cały okres i jest wypłacane w dwóch transzach : pierwsza połowa na koniec 7-ego miesiąca ciąży, druga połowa po porodzie.

   Więcej informacji podam w nowym wpisie na blogu, napiszę go w najbliższych dniach.

  • Aga  pisze:

   Cześć Gosia,
   Chciałabym zapytać jaki okres przed porodem byłaś na urlopie macierzyńskim z racji Twojego zawodu?
   Dziękuję i pozdrawiam

 • Gosia  pisze:

  W takim razie czekam z nieciepliwością i dziekuje za odpowiedz 😉

 • MONIKA  pisze:

  Witam .
  MAm pytanie wtamtymroku urodzilam dziecko w pazdzierniku bylam na macierzynskim a potem bylam na wychowawczym od czerwca
  Tego roku wrucilam do pracy. Myslimy nad drugim bobasem ile musze przepracowac zeby nalezalo mi sie macierzynski i wychowawczy??

  • Bożena  pisze:

   Nie ma żadnych ograniczeń w czasie.

 • Aga  pisze:

  Dzień Dobry,
  Czy orientuje się może Pani ile może wynosić urlop macierzynśki (przed porodem) w przypadku zawodu fizjoterapeuty?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Aga

  • Bożena  pisze:

   Urlop macierzyński nie jest przyznawany w zależności od zawodu.

 • Iwona  pisze:

  Witam! Ja sie chciałam dowiedziec czy będąc na zasiłku dla bezrobotnych -rodząc 15 miesięcy po ukończeniu pracy należy mi sie macierzyński?

  • Bożena  pisze:

   Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w tekście powyższego wpisu. Oto ona :

   „Jeśli otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych (…) masz prawo do świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego.”

   Z chwilą gdy zadeklaruje Pani w Pôle emploi że zaczęła Pani pobierać „indemnités journalières maternité”, zasiłek dla bezrobotnych zostanie zawieszony na okres pobierania świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego. Odzyska Pani do niego prawo po zakończeniu urlopu na okres pozostały do wykorzystania.

   Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego należy zgłosić się do sécurité sociale (Caisse d’assurance maladie) i dostarczyć :

   1. Kopię zaświadczenia z pracy (certificat de travail)
   2. Kopię 3 ostatnich odcinków płacowych (bulletins de salaire) bezpośrednio poprzedzających utratę pracy
   3. Zaświadczenie z Pôle emploi o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych
   4. Ostatnie zaświadczenie stwierdzające wypłatę zasiłku dla bezrobotnych (Relevé de situation)

   • dziuba  pisze:

    Czy bedac na zasilku dla bezrobotnych mozna isc na zwolnienie lekarskie platne…jestem w ciazy a w tym stanie nikt mnie nie zatrudni

    • Bożena  pisze:

     Osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych ma prawo być chora i przejść na płatne zwolnienie lekarskie. Aktualizując raz na miesiąc swą sytuację w Pôle emploi należy zadeklarować że się jest (lub nie jest) na zwolnieniu lekarskim. Jest to jedno z pytań formularza internetowego, na które trzeba odpowiedzieć poprzez klikniecie na „Oui” lub „Non”.
     W sytuacji gdy się jest lub było na zwolnieniu w trakcie miesiąca, który się deklaruje, otwiera się następne okienko gdzie należy podać daty zwolnienia. Zasiłek zostaje w ten sposób automatycznie zawieszony a osoba bezrobotna przechodzi pod Sécurité sociale, tzn. ma prawo do świadczenia chorobowego (indemnité maladie) w miejsce zasiłku. Trzeba jednak dopełnić niezbędnych formalności aby otrzymać świadczenie chorobowe (co może nieraz trochę trwać). Po zakończeniu zwolnienia odzyskuje się prawo do zasiłku, tzn. do części której się nie wykorzystało.

     Pomimo że pobiera się świadczenie chorobowe należy nadal aktualizować swoją sytuację w Pole emploi, w przeciwnym razie zostanie się skreślonym.

     Podobna procedura dotyczy urlopu macierzyńskiego. Jedno z pytań wspomnianego formularza dotyczy właśnie urlopu macierzyńskiego (congé maternité)

 • Kasia  pisze:

  Witam, czy podczas urlopu wychowawczego pobierajac przysługujący wychowawczy i świadczenia rodzinne można przebywać przez dłuższy czas w Polsce?

  • Bożena  pisze:

   Nigdy nie słyszałam o restrykcjach tej natury. Należy jednak zadbać o to by mieć dostęp do wszystkich listów jakie w tym czasie może Pani otrzymać i dostarczać dokumenty jakie CAF (czy inna instytucja) może od Pani w tym okresie wymagać.

   • Mirek  pisze:

    Pani Bozeno czy moze Pani podac kontakt do siebie bo mam kilka pytan.Bardzo prosze.

 • Karolina  pisze:

  Witam, Pani artykuły są naprawdę bardzo pomocne w tym zawirowanym świecie prawa francuskiego! Moja sytuacja będzie lekko bardziej skomplikowana, ponieważ mój kontrakt CDD kończy się 30.09.2017 a przewidywana data porodu to połowa października. W związku z tym rozumiem, że przysługiwać mi będzie urlop macierzyński przed końcem kontraktu, który po jego wygaśnięciu zmieni się na urlop macierzyński dla bezrobotnych, a potem normalny zasiłek dla bezrobotnych?
  Podobnie jak Pani Kasia również planowaliśmy z mężem dłuższą wizytę w Polsce po narodzinach dziecka i nie jestem pewna czy w takim wypadku będzie mi się należało dofinansowanie – wiem, że jako osoba bezrobotna powinnam zgłaszać się do Pole emploi w wyznaczonych datach i uzupełniać co miesiąc informacje dotyczące mojego statusu, jednak nie mam pojęcia jak się to ma to długoterminowego przebywania w Polsce…

  • Bożena  pisze:

   Z chwilą gdy przejdzie Pani na urlop macierzyński, nie będzie wzywana na spotkania w Pôle emploi. Obowiązek stawiania się na te spotkania zostanie wznowiony po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

   Nie oznacza to że będzie Pani wzywana co miesiąc na takie spotkania, należy aktualizować co miesiąc swoją sytuację i śledzić skrupulatnie listy wysyłane na Pani konto internetowe aby nie przeoczyć ewentualnego wezwania.

   W czasie urlopu macierzyńskiego, po urodzeniu dziecka obowiązuje Panią jedno badanie które powinno być dokonane w ciągu 8 tygodni od daty porodu (jeśli przebiegł on normalnie, tzn. bez komplikacji).

   Istnieją jednak badania obowiązkowe dotyczące dziecka. Pierwsze powinno mieć miejsce w ciągu 8 dni od narodzin, po czym jedno badanie na miesiąc przez okres 6 miesięcy.

   Jeżeli jesteście w stanie pogodzić dłuższy pobyt w Polsce z powyższymi obowiązkowymi badaniami to nie widzę innych przeszkód, chyba że istnieją jeszcze inne, o których Pani nie wspomniała lub nie przewidziała.

 • Zofia  pisze:

  Witam super pomocna strona;) Moja sytuacja wyglada tak: zaszłam w ciaze w maju, pracuje na kontrakcie CDD ktory konczy sie 30 czerwca po czym mam 6tyg przerwy( praca sezonowa) i zaczynam od konca sierpnia prace na nowej umowie, moje pytanie- czy pracodawcy attestation de grossesse(ktorego jeszcze nie mam) dać przed koncem umowy w czerwcu czy jak zaczne na koniec sierpnia prace na nowym kontrakcie??

  • Bożena  pisze:

   Kobieta nie musi informować pracodawcy o swej ciąży. Do niej samej należy decyzja czy to zrobi i kiedy. Jednak ze względu na to że będąc w ciąży jest chroniona prawnie, lepiej go zawiadomić. w wygodnym dla siebie momencie. Toteż do Pani należy wybór czy dokona Pani tego w czerwcu czy w sierpniu. Być może lepiej byłoby poczekać do sierpnia aby upewnić się że zostanie Pani zatrudniona.

   Powiadomienie pracodawcy powinno przyjąć formę oficjalną, za pomocą listu poleconego z potwierdzeniem odbioru lub listu doręczonego do rąk własnych z potwierdzeniem odbioru (należy mu dać do podpisania 2 egzemplarze i jeden z nich zachować dla siebie, jako dowód że list został mu doręczony. Pracodawca odbierając list powinien również wpisać datę odebrania.). W liście tym należy poinformować o ciąży, przewidywanej dacie urlopu macierzyńskiego i dacie powrotu do pracy. Do listu należy dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciążę, przewidywaną datę porodu, ewentualne powikłania ciążowe (jeśli mają miejsce) oraz długość urlopu.

   Aby Pani ciąża została uznana przez opiekę społeczną, należy ją zadeklarować przed upływem 3 pierwszych miesięcy (14 tygodni) w Sécurité sociale (CPAM) i w CAF. Deklarację wystawia lekarz lub położna, w formie papierowej lub elektronicznej. Deklaracja papierowa posiada 3 egzemplarze, które wypełnia lekarz lub położna, Pani musi ją uzupełnić, podpisać i wysłać różowy egzemplarz do Sécurité sociale a niebieski do CAF’u. W przypadku deklaracji elektronicznej lekarz lub położna wypełnia formularz Internetowy i przekazuje go do Sécurité sociale i do CAF’u natychmiastowo.

   Kobieta w ciąży jest chroniona prawnie pod względem warunków jej pracy, godzin pracy i zakazu zwolnienia. Umowa CDD kończy się jednak zgodnie z przewidzianą datą. Kobieta w ciąży nie powinna pracować w kontakcie ze środkami chemicznymi, na wysokości, itp. Oraz ma prawo do uprzywilejowanych godzin pracy.

   Proszę dopełnić 7 obowiązkowych badań ciążowych i być w ciągłym kontakcie z lekarzem medycyny pracy.

   • Zofia  pisze:

    Dziekuje bardzo za idealną odpowiedz 😉 pozdrawiam przyszle mamy i dziekuje za informacje, pewnie jeszcze nie raz zwroce sie tu o pomoc i porade 😉

 • INKA  pisze:

  Witam Serdecznie. Moja sytulacja jest nastepujaca jestem w trzecim mies. ciazy planowalam pojsc na chorobowe koncem pazdziernika lub wrzesnia a pozniej na macierzynskie ale problem jest taki ze caly sierpien nie bede pracowac gdy rodzina u ktorej pracuje wyjezdza na wakacje i jak co roku nie pracuje jestem na cheque an ploie service i jesli cofala bym sie te trzy miesiace do tylu tak jak pani pisala niestety nie wyjdzie mi te 200 godzin czy jest jakas inna mozliwosc zeby to ominac moze pojsc wczesniej na chorobowe .Nie wiem czy dobrze zrozumialam ze jesli pojde na chrobowe to oni beda sie cofac te trzy mieciace do tylu od pierwszego dnia pojscia na chrobowe? Nadmieniam ze tez chce wyjechac na caly sierpien do Polski Mam nadzieje ze mi pani pomoze.

  • Bożena  pisze:

   Fakt taki że w sierpniu nie będzie Pani pracować nie oznacza że okres ten nie zostanie uznany. W sierpniu będzie Pani na urlopie więc umowa o pracę zachowuje swoją ciągłość. Godziny pracy również.

   • Inka  pisze:

    Dziejue PAni za odpowiedz. Niestety nie bede na urlopie bo mi nie przysloguje bo mam go wliczonego 10% w wynagrodzenie co mieciac tak jest na cheque enploi servis niestety takze w sierpniu nie pracuje I nie mam odkładanych skladek.
    Co by bylo dla mnie lepsz isc wcześniej na chorobywe?

    • Bożena  pisze:

     Nie wyjaśniła Pani od kiedy pracuje i w jakim wymiarze godzin, zadowoliła się stwierdzeniem że jeśli cofnie się o 3 miesiące (które miesiące ?) to nie będzie miała 200 godzin.

     W poprzedniej odpowiedzi wyjaśniłam że Pani umowa o pracę zachowuje swą ciągłość. Oznacza to, że okres sierpniowy jest uważany za urlop, pomimo że nie jest Pani w tym czasie płacona. Godziny pracy w sierpniu zostaną policzone tak samo jakby Pani pracowała. Jest to po prostu Pani urlop a urlop nie zawiesza umowy o pracę.

     Zadzwoniłam do Sécurité sociale aby upewnić się że tak rzeczywiście jest i przy okazji dowiedziałam się, że obecnie wymagane jest 150 godzin, a nie 200.

     Należy więc policzyć od jakiej daty będzie Pani miała 150 godzin wliczając do nich okres sierpniowego urlopu. Wtedy będzie Pani wiedzieć od kiedy może pójść na zwolnienie.

 • monika  pisze:

  dzian dobry mam problem poniewaz nie znam sie bardzo na prawie francuskim obecnie przebywam na zasilku dla bezrobotnych zaszlam w ciaze i chciala bym zjechac do polski i jednoczesnie tam urodzic ale i wykorzystac zasilek czy musze zglaszac w pole employ ze jestem w ciazy dziekuje za odpowiedz

  • Bożena  pisze:

   Nie jestem pewna, że rozwiązanie polegające na przeniesieniu się do Polski na okres urlopu macierzyńskiego jest dla Pani korzystne. Nie podaje Pani żadnych szczegółów swej sytuacji ani nawet informacji czy chce Pani już w Polsce pozostać czy też potem wrócić do Francji, dlatego trudno mi jest coś poradzić.

   Zadeklarowanie urlopu macierzyńskiego w Pôle emploi pozwala zawiesić zasiłek dla bezrobotnych aby skorzystać ze świadczenia macierzyńskiego, które Pani przepadnie jeśli nie zdeklaruje. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego odzyskuje Pani na nowo prawo do zasiłku i może z niego korzystać aż do wyczerpania swych praw do niego. Jeśli nie skorzysta Pani ze świadczenia macierzyńskiego to tym szybciej skończy jej się możliwość dochodu że Francji.

   • Monika  pisze:

    Chce zjechac do polski juz na stale niestety sytuacja tego wymaga czy musze zglaszac w pole employ ze jestem w ciazy nie ukrywam ze chciala bym wykorzystac zasilek jak najszybciej

    • Bożena  pisze:

     Udzieliłam już odpowiedzi na Pani pytanie. Skoro zależy jej na szybkim wykorzystaniu zasiłku, czego Pani nie sprecyzowała w poprzednim tekście, to nic nie zmusza by deklarować ciążę.

 • agnieszka  pisze:

  Witam a czy przebywajac juz rok na zasilku (jeszcze zostal mi rok)moge isc na zwolnienie lekarskie platne a pozniej na wychowawczy platny?dziekuje za odpowiedz

  • Bożena  pisze:

   Odnośnie prawa do świadczenia chorobowego, proszę spojrzeć na odpowiedź jaką udzieliłam przed chwilą w komentarzach „Dziubie”. Nie ma sensu kilkakrotne powtarzanie tej samej odpowiedzi gdy jest ona dostępna dla wszystkich w komentarzach.

   Co się tyczy urlopu wychowawczego napisałam osobny wpis, a nawet dwa, zapraszam do lektury. Uzyskanie zasiłku jest problematyczne bo urlop wychowawczy, co jest logiczne, jest poprzedzony urlopem macierzyńskim. A o tym ostatnim Pani nie wspomina, więc nie mam dość informacji aby zrozumieć jak wygląda Pani sytuacja. Myślę że zapoznaje się z zasadami przysługiwania urlopu wychowawczego wyjaśni Pani przynajmniej pewne kwestie.

 • Magda  pisze:

  Witam , jestem osobą na ten czas bezrobotną i nie mam prawa do zasiłku, ale przepracowałam ok 500 godz pracy sezonowej czy przysługuję mi prawo do tego zasiłku dodam, że jestem zarejestrowana w urzędzie i mam stały nr ubezpieczenia społecznego.

Napisz komentarz

....