Lepsze warunki dla zatrudnionych u kilku pracodawców

Agencja pracyPraca | 4 komentarze

Czy wiesz że obecnie każda utrata pracodawcy daje Ci dodatkowe prawo do zasiłku kontynuując pracę u pozostałych. Pensja z utraconej aktywności wliczana jest do zasiłku, bez względu na jej wysokość.

Przed reformą utrata zatrudnienia o wynagrodzeniu niższym niż 30% dochodów razem wziętych u wszystkich pracodawców nie dawała prawa do zasiłku.

Jeśli jesteś zatrudniona przez kilku pracodawców i stracisz pracę u jednego z nich, Twój zasiłek jest naliczany biorąc pod uwagę wynagrodzenie i staż pracy u pracodawcy, którego straciłaś i może być kumulowany z dochodami pochodzacymi od pracodawców, u których nadal pracujesz.

Gdy stracisz kolejne miejsce pracy, utrata ta otworzy dodatkowe prawo do zasiłku uwzględniające staż pracy i wynagrodzenie odpowiadające drugiemu utraconemu zatrudnieniu.

Wysokość całkowitego zasiłku jest sumą zasiłku początkowego, naliczonego na podstawie wynagrodzenia z pierwszego utraconego zatrudnienia i zasiłku obliczonego na bazie pensji odpowiadającej nowo utraconej pracy.

Okres czasu do przysługującego zasiłku po utracie drugiego miejsca pracy jest przeliczony na dni według wzoru :

(a + b) / c

gdzie :

a – zasiłek nabyty utratą zatrudnienia N° 1 x ilość dni zasiłku pozostałych do wykorzystania

b – zasiłek nabyty utratą zatrudnienia N° 2 x ilość przysługujących dni zasiłku z utraty N° 2

c – wysokość zasiłku za utratę zatrudnienia N° 2

Przed reformą, jeśli straciłaś sukcesywnie dwa miejsca pracy, jedynie staż pracy pierwszego utraconego zatrudnienia mial wplyw na czas przysługującego Ci zasiłku.

Natomiast o jego wysokości decydowała pensja z pierwszego i drugiego utraconego zatrudnienia, o ile wynosiła co najmniej 30% globalnych dochodów.

Nowe przepisy dotyczą zarówno osób pracujących w systemie Chéques Emploi Service jak i tych, co z nich nie korzystają.

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
4 komentarzy do Lepsze warunki dla zatrudnionych u kilku pracodawców

 • Przemyslaw  pisze:

  Dzien dobry,
  Czy we Francji mozna legalnie pracowac na 1.5 etatu w dwoch miejscach pracy? Jeden caly etat w jednej firmie a polowe w drugiej firmie. Czy to jest legalne czy tez nie?

  Serdecznie dziekuje za odpowiedz

  • Bożena  pisze:

   Witam,

   Nie ma przepisów zabraniających pracy na półtora etatu pod warunkiem, że Umowa jaką Pan podpisał na pełen etat nie zawiera klauzuli zastrzegającej sobie wyłączność Pana pracy dla firmy (clause d’exclusivité). Powinien więc Pan sprawdzić czy w jego umowie taka klauzula figuruje czy nie. Jeśli nie to może Pan podjąć dodatkową pracę.

   Jeżeli klauzula o wyłączności zostanie wprowadzona do umowy, która początkowo takiej klauzuli nie posiadała, stanowi to modyfikację umowy o pracę (modification du contrat de travail). Pracownik ma prawo odmówić takiej modyfikacji ale musi liczyć się z tym, że pracodawca może pokusić się na zwolnienie go z pracy, często pod innym pretekstem. Dlatego należy zadbać o zgromadzenie dowodów (pisemnych) na to, że została mu zaproponowana modyfikacja z wprowadzeniem klauzuli o wyłączności i że ją odmówił (należy odmówić pisemnie i zostawić sobie kopię). Jeśli pracodawca użyje innego powodu zwolnienia, łatwiej jest udowodnić że stanowi on pretekst, w razie gdyby zechciał Pan dochodzić swych praw w sądzie i podważyć powód zwolnienia.

   Zwolnienie z pracy z tytułu odmowy wprowadzenia do umowy klauzuli o wyłączności po tym gdy pracodawca dowiedział się że pracuje Pan jeszcze gdzie indziej, stawia firmę w położeniu trudnym do obrony, dlatego podkreślam znaczenie gromadzenia niezbędnych dowodów.

   Jeżeli klauzula o wyłączności figuruje w podpisanej przez Pana umowie i zignoruje ją Pan podejmując równolegle inną pracę, firma ma prawo Pana zwolnić. Zwłaszcza jeśli klauzula precyzuje, że służy ona ochronie interesów strategicznych firmy (np. unikniecie konkurencji) a Pana dodatkowa praca jest działalnością konkurencyjną dla firmy zatrudniającej Pana na pełnym etacie. Natomiast o słuszności zwolnienia i słuszności oceny pracodawcy co do zagrożenia jaki stanowi (lub nie) Pana dodatkowa pracy dla firmy, decyduje trybunał. Wiele w takim przypadku zależy od tego jak jest sformułowana taka klauzula.

 • Gosia M.  pisze:

  Witam, napisalam wczesniej swoje rozbudowane zapytanie, wyslalam poprzez dodaj komentarz, ale tekst nie pojawil sie pod powyzszymi komentarzami, wiec ponawiam wpis… Otoz jestem zatrudniona na CDI ok.93h/ miesiecznie, dodatkowo otrzymuje 2 czeki CESU za prace 3h i 1h / tygodniowo (rozliczane miesiecznie), choc nigdy umowy o prace jako takiej nie spisano. Zamierzam rozwiazac kontrakt CDI za porozumieniem stron, zarejestrowac sie do pole emploi i szukac pracy lub stazu w swoim wyuczonym zawodzie… Z uwagi na niewielkie dochody otrzymywalam prime d’activitee majoree… Mam pytanie, czy wobec pobierania zasilku i kontynuowania jeszcze poki co pracy na czeki CESU, bede miala prawo do prime d’activitee czy do RSA? Czy zmiany wynikle z pobierania zasilku musze zglaszac do cafu niezwlocznie czy moge poczekac na swoj termin skladania zeznania trisemestralnego? Dziekuje z gory za odpowiedz i za caly Pani blog , ogrom wiedzy i pracy z Pani strony 🙂 Szacunek!!!

  • Bożena  pisze:

   Prime d’activité przyznawana jest osobom, które pracują, RSA osobom, które nie posiadają żadnej pracy.
   Jeżeli dobrowolnie odejdzie Pani z pracy, nie otrzyma zasiłku. Rozwiazanie umowy za porozumieniem stron tego prawa nie odbiera ale większość pracodawców odmawia tej formy rozwiązania umowy, jeśli nie mają w tym interesu.
   Wszelkie zmiany dotyczące dochodów zgłasza się w CAF raz na kwartał. W formularzu, który służy do takiej deklaracji jest miejsce na sprecyzowanie rodzaju dochodów i wtedy poda Pani ich zarobiła a ile otrzymała z tytułu zasiłku dla bezrobotnych.

Napisz komentarz

....