O mnie

| Brak komentarzy

Widok z opery GarnierTwój pracodawca nie respektuje postanowień umowy o pracę ?

Chciałbyś rozwiązać umowę ze swoim operatorem sieci komórkowej lub znaleźć tańszy abonament ?

Chcesz wiedzieć czy masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub na mieszkanie ?

Nie wiesz jak zarejestrować się jako « Samozatrudniający się »  (Auto-entrepreneur) lub szukasz informacji związanej z tym statutem ?

 

Francja Po Prostu dostarczy Ci informacji na te i wiele innych jeszcze tematów.

Nazywam się Bożena Badurek, mieszkam we Francji od ponad 30 lat. Mam dwoje dzieci urodzonych w tym pięknym kraju, który stał się moją drugą ojczyzną.

Zanim życie mojej rodziny ustabilizowało się, musieliśmy z mężem pokonać wiele trudności, dokonać przeróżnych formalności, z którymi  zmagają się liczni Polacy.

Na początku moją ambicją było opanowanie języka. Byłam świadoma, że znajomość francuskiego jest podstawowym warunkiem zdobycia ciekawej pracy. Moje wysiłki zaowocowały, znalazłam zatrudnienie w firmie inżynieryjnej, gdzie zatrudniałam inżynierów do projektów naftowych.

Praca zawodowa zrodziła  zaangażowanie w działalność związkową. Broniłam interesów pracowników,  pomagałam im w dochodzeniu swych praw, w redagowaniu listów i emalii.

Zostałam też wybrana do Rady pracowniczej (Comité d’entreprise). Poznałam dzięki temu prawa pozwalające pracownikom wpływać na organizację pracy i zarzadzanie życiem firmy. Współpraca z inspekcją pracy i adwokatami wzmacniała naszą skuteczność w egzekwowaniu od dyrekcji poszanowania praw pracowniczych.

Obie te działalności dostarczyły mi wiedzy ułatwiającej decyzję wszczęcia procedury sadowej o dyskryminację zarobkową, której byłam ofiarą przez 6 lat. Proces wygrałam i osiągnęłam podwojenie wynagrodzenia oraz odszkodowanie z tytułu zaniżonych zarobków.

Dyskryminacja nie była jedynym bólem, który udało mi się pokonać. Przez ponad dwa lata byłam obiektem molestowania ze strony mojego przełożonego. Nie dawałam za wygraną, broniłam swoich racji, dyskredytowałam bezpodstawne zarzuty, uwidaczniałam złą wolę. Wszystko pisemnie, by zostawić ślady jego poczynań i stworzyć materialne dowody molestowania. Udało mi się wygrać tę nierówną walkę.

Obserwacja trudności z jakimi rodacy osiedleni we Francji mają do czynienia, zrodziła pomysł stworzenia witryny umożliwiającej dotarcie z informacją do szerokiej rzeszy Polaków. Tych zagubionych w dżungli obcych im przepisów i instytucji, nie znających swoich praw, napotykających kłopoty w dokonywaniu formalności urzędowych, często bezradnych z powodu słabej znajomości języka.

Mam nadzieję, że informacje, które udostępniam na stronach tego bloga ułatwią Ci załatwienie niejednej sprawy, pozbycie się niektórych kłopotów, pozwolą uniknąć zbędnych wydatków lub je ograniczą.

Jeśli znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują lub informacje pozwalające pomyślnie rozwiązać Twój problem, to spełni rolę jaką mu powierzam.

przekaż mi wiadomość