Mutuelle d’entreprise staje się ubezpieczeniem obowiązkowym dla firm

Ubezpieczenia | 17 komentarzy

Od 1 stycznia 2016 roku prywatne firmy we Francji zostają poddane obowiązkowi kolektywnego ubezpieczenia zdrowotnego pracowników zwanego mutuelle d’entreprise.

Jedynie osoby prywatne zatrudniające pracowników są zwolnione z tego obowiązku.

Nowe przepisy nie dotyczą pracowników państwowych, samozatrudniających (autoentrepreneur) i pracowników niezależnych.

Do tej pory ubezpieczenie mutuelle d’entreprise nie było obowiązkowe choć wiele firm zapewniało je swym pracownikom dobrowolnie.

Mutuelle jest ubezpieczeniem dodatkowym w stosunku do Sécurité sociale, umożliwiającym poszerzenie zwrotu kosztów zdrowotnych, których ogólne ubezpieczenie społeczne – Sécurité sociale – nie pokrywa.

Mutuelle d’entreprise dostarcza korzyści, jakich indywidualna mutuelle nie posiada : firma partycypuje w kosztach składek, poszerza prawa do ubezpieczenia na rodzinę pracownika, ubezpieczenie ważne jest jeszcze w ciągu 12 miesięcy po odejściu z firmy.

Mutuelle d’entreprise spełniać musi następujące warunki :

 • Partycypacja finansowa pracodawcy w kosztach składek wynosić musi minimum 50%, reszta pozostaje w kosztach pracownika
 • Ubezpieczenie zapewniać musi przynajmniej gwarancje podstawowe
 • Dotyczy ono wszystkich pracowników i osoby będące na jego utrzymaniu
 • Jest obowiązkowe dla pracowników

Mutuelle d’entreprise pokrywać musi następujące koszty :

 • Całość biletu wyrównawczego zwanego ticket modérateur. Jest to kwota kosztu lekarstwa lub usługi medycznej (konsultacji, badania, itp.) pozostająca w kosztach pacjenta po zwrocie części pokrywanej przez sécurité sociale. Usługi, lekarstwa i konsultacje, których sécurité sociale nie pokrywa nie muszą być honorowane przez mutuelle, choć niektóre agencje ubezpieczeniowe niektóre z takich prestacji pokrywają.
 • Całość tzw. „ Forfait journalier hospitalier” czyli ryczałtu za dzienny koszt hospitalizacji (pobytu w szpitalu) bez ograniczenia w czasie
 • Koszty za protezy i korekcje dentystyczne w wysokości 125% taryfy określanej jako tarif conventionnel  (TC) lub base de remboursement (BR) czyli taryfy stanowiącej bazę do zwrotu kosztów. Oznacza to, że jeżeli koszt rzeczywisty jest dużo wyższy od tej taryfy, nadwyżka z niego wynikająca zostanie zwrócona jedynie w wysokości 25%.
 • Koszty za usługi optyczne i okulary co drugi rok (raz w roku dla dzieci i osób, których zdolność widzenia ewoluuje) w granicach 100€ za soczewki zwykłe, 150€ za szkła i oprawki i 200€ za soczewki specjalne (np. silna korekta widzenia, szkła progresywne czyli wieloogniskowe, itd.)

Z chwilą gdy firma, w której pracujesz wprowadza mutuelle d’entreprise, staje się ona obowiązkowa dla wszystkich pracowników. Jeżeli posiadasz indywidualną mutuelle, powinieneś z niej zrezygnować. W tym celu należy wysłać list polecony z potwierdzeniem odbioru do agencji ubezpieczeniowej z prośbą o rozwiązanie dotychczasowej umowy, dołączając kopię dowodu przynależności do mutuelle d’entreprise. Tej formalności należy dokonać jak najszybciej aby zaoszczędzić sobie podwójnych kosztów.

Warto też wiedzieć, że jeśli gwarancje jakie zapewnia polisa firmy są dla Ciebie niewystarczające, nic nie sprzeciwia się, byś je poszerzył. W takim przypadku koszty wynikające z dodatkowych opcji obciążają w całości Ciebie, chyba że pracodawca zechce uczynić gest i zaakceptuje poszerzyć swą partycypację.

Kto może zrezygnować z mutuelle d’entreprise  ?

Pewna ilość pracowników nie jest zainteresowana ubezpieczeniem kolektywnym proponowanym przez ich firmę z obawy, że będzie ono mniej korzystne niż ubezpieczenie, z którego korzystają indywidualnie lub poprzez mutuelle d’entreprise współmałżonka. Prawdą jest bowiem, że wiele małych firm nie stać na zapewnienie swym pracownikom licznych i bardzo korzystnych opcji z bardzo dobrymi warunkami zwrotu kosztów leczenia. Toteż niektóre kategorie pracowników mają prawo z takiej mutuelle d’entreprise zrezygnować. Są to :

 • Pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie czyli posiadające kontrakt CDD lub umowę na misję. Natomiast jeśli Twoja umowa przewidziana jest na okres równy lub przekraczający 12 miesięcy musisz wykazać się posiadaniem indywidualnej mutuelle aby zostać zwolnionym. Rezygnację należy sprecyzować na piśmie.
 • Osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin o ile ich składki stanowią co najmniej 10% pensji miesięcznej brutto
 • Osoby korzystające z CMU, ACS lub innej kolektywnej mutuelle. Rezygnację należy sprecyzować na piśmie. Obowiązywać ona będzie do dnia ważności CMU, ACS lub indywidualnej mutuelle.
 • Pracownicy korzystający z indywidualnej mutuelle w momencie wprowadzenia przez firmę ubezpieczenia obowiązkowego i pragnący przy niej pozostać. Rezygnację należy uzasadnić na piśmie, dostarczając dowód posiadanego ubezpieczenia.
 • Współmałżonek/ współmałżonka pracownika korzystającego z Mutuelle d’entreprise firmy, która go zatrudnia. W takim przypadku należy pisemnie uzasadnić prośbę o zwolnienie z ubezpieczenia współmałżonka/ współmałżonki dostarczając dowód ubezpieczenia posiadanego gdzie indziej. Zwolnienie to jest możliwe jeżeli umowa firmy z agencja ubezpieczeniowa takie zwolnienie przewiduje i jeżeli jest ona wprowadzona gdy byleś już pracownikiem firmy.

Intérim

Pracownicy zatrudniani w systemie pracy tymczasowej (Intérim) również mają prawo do Mutuelle d’entreprise ale pod warunkiem, że przepracowali nie mniej niż 414 godziny (około 3 miesiące na pełen etat) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie ma znaczenia czy przepracowali je w jednej czy kilku firmach Intérim. Połowa składki jest płacona przez pracodawcę, czyli firmę, z którą podpisali umowę.

Ze względu na doraźny charakter zatrudnienia, Mutuelle d’entreprise w sektorze Intérim jest ubezpieczeniem bezpłatnym dla pracownika przez okres 7 miesięcy bez aktywności zawodowej, w tym dwa miesiące bez stawiania żadnych warunków i 5 miesięcy dla pracowników korzystających z zasiłku dla bezrobotnych.

Poprzednio, pracownicy Intérim nie mieli możliwości skorzystać z Mutuelle d’entreprise. Mogli jedynie korzystać z mutuelle indywidualnej. Mieli również do dyspozycji specjalną indywidualną mutuelle przeznaczoną dla tej kategorii pracowników – FASTT MUT, która proponowała 3 poziomy gwarancji ubezpieczeniowych : Brązową, Srebrną , Złotą (« Bronze », « Argent », « Or »). Charakteryzuje się ona dużą elastycznością bo aplikuje się począwszy od pierwszej godziny misji a składki jej ulegają obniżeniu z chwilą osiągnięcia 600 godzin stażu pracy rocznie (około 4 miesiące na pełen etat) jak również w przypadku niskich dochodów.

Fastt Mut nie przestaje istnieć. Każdy pracownik, któremu zależy na gwarancjach poszerzonych w stosunku do proponowanych w Mutuelle d’entreprise mogą skorzystać z nich dzięki umowie z Fastt.

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
17 komentarzy do Mutuelle d’entreprise staje się ubezpieczeniem obowiązkowym dla firm

 • ewelin  pisze:

  Witam mam kontrakt cdi i własnie przyznali mi dodatkowe ubezpiczenie ,a jak do tej pory mialam cmu czy moge miec dwa czy mam z któregos zrezygnowac?

  • Bożena  pisze:

   Nie ma sensu płacić składki na ubezpieczenie, które jest zbędne. Dlatego osoby korzystające z CMU, ACS lub innej formy przejęcia kosztów leczenia przez państwo francuskie mają prawo nie skorzystać z mutuelle d’entreprise. Takie życzenie muszą wyrazić na piśmie. Rezygnacja ta obowiązuje do dnia upływu ważności CMU, ACS, itp. W interesie pracownika jest uprzedzić pracodawcę o dacie utraty prawa do CMU lub ACS aby zaciągnął go na listę pracowników korzystających z mutuelle d’entreprise. Należy to zrobić wtedy, gdy CMU zostanie odebrane. Wzrost dochodów może być tego sygnałem.

 • Arletta  pisze:

  Bardzo przydatne informacje dla nas Polakow mieszkajacych na terenie Francji. Bardzo dziekuje i czekam na kazdy kolejny wpis. Pozdrawiam serdecznie.

 • Slawek  pisze:

  Witam! A jak to się ma do pracowników którzy pracują przez agencję tz.interim ich też to obowiązuje??

  • Bożena  pisze:

   Osoby pracujące w systemie Intérim również maja prawo do mutuelle d’entreprise. Sposób w jaki to ubezpieczenie funkcjonuje dla tej szczególnej kategorii pracowników opiszę w najbliższych dniach i dodam do wpisu. Zależy mi aby inni czytelnicy mogli do tej informacji mieć łatwy dostęp. Dlatego nie będę rozpisywać się o szczegółach w tej odpowiedzi. Jeśli zarejestrował się Pan na blogu to zostanie zawiadomiony o wprowadzeniu tej informacji przez Newsletter (mail), podobnie jak o wszystkich nowych wpisach, które publikuję. Temu właśnie służy rejestracja na blogu.
   Dziękuję za to pytanie. Pozwala mi uzupełnić wpis tymi ważnymi informacjami.

 • GREG  pisze:

  Co zrobić jak firma do tej pory nie wprowadziła tego ubezpieczenia.?

  • Bożena  pisze:

   W jakiego typu firmie Pan pracuje ?
   Czy pracodawca jest Polakiem ?
   Chciałbym znać odpowiedzi na te pytania zanim coś poradzę.

   • Szymon  pisze:

    Podobna sytuacje mają koledzy w firmie.nie mamy mutel zbiorowego dokładnie żadnego. Firma jest Hiszpańska z oddziałem w Paryżu. Ja mam cmu wiec dodatkowe ubezpieczenie w firmie jest zbędne.
    Jakie konsekwencje może ponieść pracodawca czy też pracownik?
    Do jakiej instytucji zgłosić brak ubezpieczenia obowiązującego od br 2016 mam na myśli mutuel?
    Dziekuje za pomoc oraz odpowiedz

    • Bożena  pisze:

     Pracownicy, których firma nie wprowadziła od 1 stycznia 2016 „mutuelle d’entreprise” powinni zwrócić się do DIRECCTE (Direction Régionale des Entreprises, de la Concurrence, de la Consommation, du Travail et de l’Emploi) aby zadenuncjować nieuczciwego pracodawcę.
     Jeżeli firma jest w regionie paryskim, jej dane są następujące :

     Adresse :
     19 rue Madeleine Vionnet
     93 3000 AUBERVILLIERS

     N° tél: 01 70 96 20 00
     01 70 96 13 00
     01 70 96 15 10

     Chcąc odszukać dane (coordonnées) DIRECCTE innych regionów trzeba wejść na stronę : http://direccte.gouv.fr/

     Po prawej stronie jest niebieska mapa Francji gdzie należy kliknąć na region, gdzie pracujesz lub wyselekcjonować jego nazwę pod spodem, w polu „Sélectionnez votre région”.
     Trafisz w ten sposób na portal DIRECCTE twojego regionu gdzie z kolei masz po lewej stronie mapkę regionu. Na niej należy wyselekcjonować departament. Pozwoli to dotrzeć na stronę, gdzie jest podany adres regionalnej DIRECCTE.
     Nieraz trzeba jeszcze iść dalej, w zależności od organizacji portalu danego departamentu. Np. na portalu Côte d’Or trzeba otworzyć następną stronę na liście, noszącą nazwę „Nous contacter”.

 • A.  pisze:

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie mutuelle d’entreprise.
  Szef męża powiedział, że nie może pracownikom dać mutuelle ponieważ są zatrudnieni na kontrkt CDD a nie CDI. Czy to prawda? Musi być umowa bezterminowa?

  • Bożena  pisze:

   Pracownikowi zatrudnionemu na umowę CDD krótszą niż 12 miesięcy pracodawca nie jest legalnie zobowiązany do zapewnienia „mutuelle d’entreprise” ale nic nie sprzeciwia się by mu takie ubezpieczenie zapewnił. Jest to kwestią jego wyboru czyli dobrej woli.

 • Seb  pisze:

  Pracodawca nie opłaca mi mutuelle d’entreprise , ponieważ twierdzi że w styczniu tego roku nie mogłem wypowiedzieć mutuella który już miałem i mam nadal w nim ubezpieczona żona i dzieci. Co mam zrobić i czy w ubezpieczeniu mutuelle d’entreprise mogę ubezpieczyć moją rodzinę sam opłacając lub dopłacając szefowi za nich?

  • Bożena  pisze:

   Wydaje mi się że pracodawca coś kreci bo mutuelle od początku tego roku jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jeśli pracownik posiada już własną mutuelle, to jest to problem pracownika a nie pracodawcy, tzn. pracodawca może, na prośbę pracownika, zwolnić go z obowiązku płacenia składki za mutuelle entreprise, która mu się należy (aby nie płacił podwójnie, tzn. za własną mutuelle indywidualną i kolektywną) ale nie musi. Natomiast nie ma prawa decydować za pracownika którą mutuelle ten ostatni ma wybrać.
   Możliwe jest dopłacanie na rodzinę jeśli mutuelle pracodawcy tego nie przewiduje.

 • bozenka  pisze:

  [Witam
  wlaśnie mąż zostal szczesliwym posiadczem dodatkowego ubezpieczenia,kompletnie sie w tym nie orientujemy
  Interesuje nas skorzystanie z okulisty plus optyk ,ortodonta dla corki no i stomatologia dla meza
  w rozpisce ktore jest wyjasnione jest to tak
  OPTIQUE-CB/S
  DEPR-PEC
  DECR-PEC
  czy mogłaby Pani pomóc w rozszyfrowaniu tego:}:}:}:}
  pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Nie pamiętam znaczenia tych skrótów. W dokumencie, który studiujecie powinniście znaleźć legendę z wyjaśnieniem tych skrótów.

 • Lena  pisze:

  Witam czy jeśli mąż pracuje we Francuskiej firmie już od kilku lat i dostała niedawno rachunek za szpital po wypadku,a nie ma karty vitale,co może w tym przypadku zrobić,czy to pracodawca powinien zapewnić mu ubezpieczenie od początku pracy czy to pracownik powinien się o to postarać?

  • Bożena  pisze:

   Jeżeli maż pracuje legalnie to powinien posiadać numer sécurité sociale. To ten numer jest ważny, bez niego carty vitale się nie wydaje.
   Maż musi wybrać się i sprawdzić w swojej agencji CPAM czy numer sécurité sociale, jaki wpisany jest w jego odcinkach płacowych (bulletin de paie) jest właściwym numerem sécurité sociale czy jest to numer prowizoryczny. Nie jest wykluczone że jego numer jest wciąż numerem prowizorycznym, jeśli ani maż ani firma w której pracuje nie dokonali niezbędnych formalności w sécurité sociale (agencji CPAM). Liczy się fakt, że maż pracuje i płaci składki. Nawet jeśli jego numer jest prowizoryczny to należy go zamienić na stały. Dlatego trzeba pójść do agencji i załatwić niezbędne ku temu formalności.

   Pracodawca zapewnia ubezpieczenie deklarując pracownika i płacąc jego składki, figurują one na odcinkach płacowych. Wśród tych składek jest również inne ubezpieczenie, tzw. „mutuelle”, które uzupełnia koszty zdrowotne. Jeśli maż posiada kartę Mutuelle, oznacza to że jego numer SS jest numerem stałym, bez tego numeru Mutuelle nie moglaby bc przyznana.

   Poza tym, jeśli maż pracuje w budownictwie lub rolnictwie, to posiada ubezpieczenie typu „prévoyance”. Proszę sprawdzić czy takie słowo figuruje na liście składek figurujących na odcinkach płacowych. Jest to bardzo korzystne ubezpieczenie na wypadki losowe.

   Informacje dotyczące tych tematów, tzn. carty vitale, Mutuelle oraz Prévoyance podałam we wpisach na blogu, proszę je przeczytać a będą państwo wiedzieli co mają robić i jak.

   Wpis na temat carte vitale : http://francjapoprostu.com/jak-uzyskac-carte-vitale/
   Wpis na temat Mutuelle : http://francjapoprostu.com/mutuelle-dentreprise-staje-sie-ubezpieczeniem-obowiazkowym-dla-firm/
   Wpis na temat Prévoyance : http://francjapoprostu.com/prevoyance-ubezpieczenie-na-zdarzenia-losowe/

   Proszę zwrócić uwagę na to aby maż, załatwiając te wszystkie formalności, dołączył do nich Panią jako żonę (jeśli Pani nie pracuje i nie ma własnego numeru Sécurité sociale lub jeśli nie posiada swojej własnej Mutuelle).

   Jeżeli wypadek męża był wypadkiem przy pracy to ten temat również opisałam na blogu, bo wypadek przy pracy daje pewne przywileje.

Napisz komentarz

....