Kiedy Polacy płacą podatki we Francji ?

Podatki | 7 komentarzy

Polacy mieszkający we Francji i Francuzi mieszkających w Polsce podlegają postanowieniom umowy fiskalnej podpisanej przez oba kraje, definiującej zasady zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.

Podstawowym kryterium opodatkowania dochodów stanowi miejsce stałego pobytu.

Jeśli mieszkasz i pracujesz we Francji, płacisz podatki we Francji.

Jeśli zamieszkujesz zarówno w Polsce jak i Francji, Twoje opodatkowanie podlega państwu, w którym posiadasz stałe miejsce zamieszkania.

La déclaration

Jeśli dzielisz stałe zamieszkanie miedzy Polską i Francją, państwem opodatkowania jest to, gdzie posiadasz ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, określane jako ośrodek interesów życiowych.

Jeśli związki te są trudne do rozstrzygnięcia, decyduje obywatelstwo. Jeśli nawet to kryterium nie jest rozstrzygające, o kraju Twojego opodatkowania zadecyduje ostatecznie porozumienie miedzy urzędami skarbowymi Polski i Francji.

Podatek od dochodów z pracy najemnej podlega opodatkowaniu we Francji, jeśli pracujesz we Francji dla pracodawcy mającego siedzibę lub placówkę we Francji i Twój pobyt (jednorazowy lub nie) we Francji przekracza 183 dni w danym roku fiskalnym.

Emerytury i renty podlegają opodatkowaniu w kraju stałego zamieszkania. Jeśli mieszkasz na stale we Francji ale pobierasz polską emeryturę lub rentę, deklarujesz swe dochody we Francji dołączając do francuskiej deklaracji dodatkowy formularz fiskalny (formulaire cerfa 2047), w którym podajesz dochody wpływające na Twoje konto w polskim banku z tytułu renty lub emerytury. Wartość deklarowanej kwoty powinna być przeliczona na euro według kursu paryskiego z dnia wpłynięcia na konto lub pobrania gotówki.

Dochody (zyski) z działalności gospodarczej prowadzonej we Francji należy deklarować we Francji, działalność prowadzoną w Polsce deklaruje się w Polsce. Jeśli w ramach rozwoju działalności firmy mającej siedzibę i zarząd we Francji otworzysz w Polsce stałą placówkę, zyski z niej podlegać będą opodatkowaniu w Polsce na tyle, na ile można te zyski jej przypisać.

Podatek od nieruchomości podlega opodatkowaniu w państwie na terenie którego znajduje się nieruchomość.

Zasada ta dotyczy również dochodów z użytkowania, wynajmu lub dzierżawy majątku nieruchomego, w tym gospodarstw rolnych i leśnych oraz ich inwentarza, firm i majątku służącego do działalności gospodarczej.

Majątek w postaci aktyw firmy lub placówki służącej do działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu w kraju, w którym znajduje się siedziba firmy lub placówki. Dotyczy to wszystkich rodzajów działalności z wyjątkiem działalności rolniczej, handlowej i przemysłowej.

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
7 komentarzy do Kiedy Polacy płacą podatki we Francji ?

 • daria  pisze:

  witam, bardzo chętnie czytam Pani posty… i ten jest również ciekawy. my mieszkamy od kilku lat tutaj i logiczne jest dla nas ze tutaj płacimy podatki. mam nadzieję ze doczekamy emerytury francuskiej . swoją drogą zapytam jaki jest wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn we Francji? pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1954 wynosi 62 lat. Nie daje on jednak prawa do pełnej emerytury jeśli nie można wykazać się niezbędną ilością przepracowanych kwartałów. Chcąc skorzystać z pełnej emerytury trzeba posiadać te niezbędne kwartały albo pracować do 67 roku życia.
   We Francji nie ma różnic w wieku emerytalnym dla kobiet i mężczyzn.

 • Renata  pisze:

  Dzień dobry.
  Nawiązując do pytania poprzedniczki i pani odpowiedzi
  -jaka jest ilość tych kwartałów
  -albo ile potrzeba mieć przepracowanych lat,aby skorzystać z pełnej emerytury.
  Interesuje mnie temat emerytur we Francji.
  Pani posty są bardzo przydatne.

  Serdecznie pozdrawiam.
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Bożena  pisze:

   Ilość kwartałów zależy od wieku ze względu na progresywne wprowadzanie reformy emerytalnej przeprowadzonej w 2010 roku. Inne czynniki również maja wpływ na ich ilość, bo liczy się nie tylko czas przepracowany. Nie jest wiec łatwo odpowiedzieć krótko na to pytanie, toteż napisze wkrótce na temat artykuł. Wspomniana progresywność przestaje obowiązywać od rocznika 1973, tzn. osoby urodzone po 1972 roku muszą wykazać się 172 kwartałami (43 lat). Natomiast osoby urodzone w 1948 roku i wcześniej obowiązuje 160 kwartałów (40 lat). Czyli ich ilość mieści się miedzy 160 i 173.

 • george  pisze:

  Dzień dobry,
  Załóżmy, że mam stałe zameldowanie w Polsce, mieszkam trochę w Polsce, trochę we Francji. Zakładam we Francji działalność micro entrepreneur. Jeśli dobrze rozumiem, to opłaty socjalne opłacam we Francji, ale PIT rozliczam w Polsce? I emerytura też nalicza mi się w Polsce?
  Pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Składki społeczne opłacane we Francji z tytułu działalności prowadzonej we Francji, zawierają również składki na fundusz emerytalny we Francji więc to co wypracuje Pan we Francji, liczy się do emerytury francuskiej. Natomiast jeśli chodzi o podatki to musi Pan poinformować się w urzędzie podatkowym. Przepisy są złożone, ja nie jestem fiskalistą.

 • HAVART  pisze:

  Witam Po 30-tu latach pobytu we Francji wrocilam do Polski na stale . Od sierpnia 2016 r mieszkam w PL , otrzymuje emeryture polska i francuska . Jak mam sie rozliczac z podatku dochodowego , jezeli mieszkalam 6 miesiecy w 2016 we francji gdzie bylam zameldowana 30 lat . Polska chce abym zaplacila podatek za caly 2016 rok . Prosze odpiszcie mi ile i jak moge sie rozliczac . Wolalabym rozlicyc sie we Francji ale Polska juz sobie podatki odciagnela i jeszcze chce za te miesiace ktore mieszkalam jeszcze we Francji. Wiem ze za rok 2017 bede sie rozliczala caly rok . Z gory dzieki za podpowiedz co mam robic.

Napisz komentarz

....