Jak uzyskać carte vitale ?

Ubezpieczenia | 37 komentarzy

Gdy zaczynasz pracować we Francji Twój pracodawca rejestruje Twoje zatrudnienie w URSSAF (Union de Recouvrement des Cotisations Sociales et d’Allocations Familiales), instytucji powołanej do zbierania składek społecznych i ich rozprowadzania.

Po kilku tygodniach powinieneś otrzymać zaświadczenie (certificat d’affiliation à la Sécurité Sociale) z Sécurité Sociale stwierdzające o twojej przynależności do francuskiego państwowego systemu ubezpieczeń wraz z numerem, który został Ci przyznany oraz Carte Vitale.

Zdarza się jednak nierzadko, że nie otrzymasz nic.

Prawdopodobnie wtedy gdy Twój pracodawca nie dokonał właściwie deklaracji twojego zatrudnienia, np. nie dostarczył wszystkich wymaganych w formularzu internetowym informacji. Wtedy musisz osobiście dopełnić formalności wystąpienia o przyznanie Ci takiego numeru i karty vitale.

Również osoby posiadające kilku pracodawców, np. osoby pracujące w systemie CESU (chèques emploi service) powinny same wystąpić o kartę vitale.

W jednym i w drugim przypadku trzeba dostarczyć departamentalnej agencji Sécurité Sociale następujące dokumenty :

 • Kserokopia dowodu tożsamości
 • Kopia odpisu aktu urodzenia i jego tłumaczenie
 • Kserokopia trzech pierwszych odcinków płacowych (bulltin de paie)
 • Kserokopia umowy o pracę
 • Deklarację zatrudnienia DPAE (Déclaration Préalable à l’Embauche) otrzymaną od pracodawcy. Jeśli pracujesz w systemie CESU dostarczasz zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez instytucję przysyłającą Ci odcinki placowe – Centre National du Chèque Emploi Service Universel (CNESU).
 • RIB (Relevé d’Identité Bancaire) czyli zestawienie danych Twojego konta w banku, np. odcinek występujący na końcu książeczki czekowej. Gdy zakładasz konto to bank daje Ci kilka egzemplarzy RIB. Jakby nie było zawsze możesz o RIB poprosić w banku.
 • Wypełniony i podpisany formularz dla osób, które pierwszy raz występują o numer sécurité sociale

  Dokumenty te należy wysłać na adres, który poda Ci Twoja agencja CPAM (Sécurité Sociale). W przypadku Paryża i regionu paryskiego są to następujące adresy :

Paryż 

Assurance Maladie de Paris

75948 PARIS CEDEX 19

Departament Seine-Saint-Denis 

Assurance Maladie de La Seine-Saint-Denis

Cs 60300

93018 BOBIGNY CEDEX

Departament Haut de Seine    

CPAM 92

92026 NANTERRE CEDEX

Departament Yveline  

Caisse primaire d’Assurance Maladie

78085 YVELINES CEDEX 9

Departament Val-de-Marne

Assurance Maladie du Val de Marne

94031 CRETEIL CEDEX

Departament Val-d’Oise 

Assurance Maladie du Val d’Oise

95017 CERGY PONTOISE CEDEX

Adresy możesz również znaleźć na stronie internetowej Sécurité Sociale  gdzie należy wpisać kod pocztowy Twojego miejsca zamieszkania w polu oznaczonym „votre code postal”. Zostaniesz skierowana bezpośrednio na stronę poszukiwanej agencji. Znajdziesz tam jej adres pocztowy wybierajac link „Par courrier” w dziale „Nous contacter”

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
37 komentarzy do Jak uzyskać carte vitale ?

 • Marta  pisze:

  Witam, czy bez karty Vitale nie dostanie się refundacji u lekarza? Jak pisałam wcześniej, jestem w trakcie jej wyrabiania i mam numer prowizoryczny. Czy to oznacza, że nie mam prawa do świadczeń medycznych dopóki nie dostanę karty?

 • Wioleta  pisze:

  a jezli sie nigdy nie pracowało we Francji tylko mąż pracuje.czy mozna sie starac a ta karte również?

  • Bożena  pisze:

   Może Pani uzyskać carte vitale dla siebie bo jest Pani ubezpieczona poprzez ubezpieczenie męża. Aby ją uzyskać trzeba zgłosić się do agencji sécurité sociale (CPAM), której podlegacie i zgłosić, że chce Pani wyrobić osobną kartę dla siebie. Personel agencji powie co trzeba w tym celu zrobić.

 • kasia  pisze:

  Czy dostane ubezpieczenie jesli ja nie pracuje ani moj partner . ja siedze z dzieckiem w domu.

  • Bożena  pisze:

   Od 1 stycznia 2016 roku jest to możliwe o ile mieszkacie we Francji przynajmniej 3 miesiące.
   Wystarczy wypełnić i złożyć w agencji sécurité sociale której podlegacie formularz dostępny pod adresem : http://www.ameli.fr/fileadmin/user_upload/formulaires/735.cnamts.pdf
   Trzeba dołączyć do niego wymagane dokumenty, wyszczególnione na odwrocie formularza.
   Wkrótce zamieszczę na blogu artykuł poświęcony temu tematowi.

 • renata  pisze:

  Witam jestem na zasilku dla bezrobotnych jakie dokumenty musze dostarczyc aby uzyskac ka
  rte vitale,pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Trzeba wypełnić formularz, który wraz z linkiem dorzuciłam do listy we wpisie bo przepisy zmieniły się w międzyczasie. Nie jestem pewna czy nadal musi Pani dostarczać dokumenty dotyczące pracy ale ja na Pani miejscu bym je wysłała jako dowód, że miała Pani dochody z pracy. Dorzuciłabym jeszcze „RELEVE DE SITUATION” z ostatniego miesiąca, które znajdzie Pani na swoim koncie internetowym Pôle emploi. Może Pani upewnić się w swoim biurze sécurité sociale.

 • mateusz  pisze:

  Witam chcę wejść na ten link z formularzem na kartę vitale i mam pytanie czy można to zrobić wszystko przez internet bo nie wiem jak w ogóle od czego zacząć pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Co chce Pan zrobic przez Internet ?

 • Sebastian  pisze:

  Witam. Mam pytanie w sprawie karty Vitale. Pracuje na kontakcie CDD we Francji. mam go od dwóch tygodni. Czy to nie przeszkadza w w tym zeby składac juz wniosek ??

  • Bożena  pisze:

   Jeśli posiada Pani umowę długoterminową albo przebywa we Francji ponad 3 miesiące (i może to udowodnić) to warto spróbować.

   • Sebastian  pisze:

    tak mam kontrakt tutaj od miesiąca

    • Bożena  pisze:

     W świetle nowych przepisów wymagane są 3 miesiące pobytu dla cudzoziemców, nie wiem niestety czy w przypadku umowy CDD wymóg ten jest również stosowany. Bez względu na wszystko, powinien być Pan zarejestrowany przez pracodawcę i zgłoszony w Sécurité sociale. Radzę upewnić się w swojej agencji CPAM i spytać jakie dokumenty musi Pan dostarczyć.

 • Magda  pisze:

  Witam, mam wyjechać do Francji w ramach umowy o pracę w Polsce na długi okres czasu. Czy również mogę starać się o carte vitale? Czy są jakieś odrębne przepisy dla osób delegowanych do pracy we Francji?

  • Bożena  pisze:

   Cudzoziemcy oddelegowani do pracy we Francji przez firmy innych krajów Unii pozostają ubezpieczeni przez organizm kraju, z którego przyjechali, w tym przypadku polski ZUS.
   Przed opuszczeniem Polski należy poprosić w ZUS o dokument S 1. Prośba ta nosi nazwę :
   WNIOSEK O WYDANIE DOKUMENTU S1 OSOBIE ZAMIESZKAŁEJ W INNYM PAŃSTWIE UE/EFTA.
   Jest to formularz, który trzeba wypełnić aby uzyskać dokument S 1.
   Po przybyciu do Francji należy złożyć dokument S1 w agencji CPAM której się podlega ze względu na adres zamieszkania we Francji. Dokonanie tych formalności pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej we Francji tak samo jak gdyby posiadało się ubezpieczenie francuskie. Opieka ta dotyczy również członków rodziny przebywających we Francji razem z oddelegowanym pracownikiem.

 • Ala  pisze:

  Dzień dobry
  Mam pytanie. Jestem w 4 miesiącu ciąży i bez ubezpieczenia.Partner pracuje na „czarno”.Z Securite Social dostałam zapytanie o ubezpieczenie w Polsce. Jeśli nie jestem to czy wystarczy wystarczy wysłać do nich odręcznie sporządzone oświadczenie, czy trzeba o taką deklaracje wnioskować w Polsce?
  Z góry dziękuję za odpowiedż.

  • Bożena  pisze:

   Trzeba wystąpić o zaświadczenie z Polski

  • Gosia  pisze:

   Witam. Jestem bardzo ciekawa co z tą panią Ala, która była w ciąży. Jak sobie poradziła? W ciąży i bez ubezpieczenia. Interesuje mnie to, ponieważ jestem w takiej samej sytuacji jak ona i też szukam dobrego rozwiązania. Dziękuję i pozdrawiam Gosia

 • Paulina  pisze:

  Witam

  Pracuję wraz z Mężęm od 3 lat we Francji, chcielibyśmy wyrobić sobie kartę vitale, niestety nasz język francuski nie jest na takim poziomie, by pojechać do MSA. Chciałabym zapytać czy każdy departament ma swój wzór pisma, który trzeba wysłać do nich by uzyskać tą kartę? Mieszkamy w Tarn et Garonne, dokładnie Montauban, pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Tego nie wiem ale wydaje mi sie ze powinien on byc zuniformizowany.

 • malgosia  pisze:

  Witam
  mieszkam we Francji od 8 miesięcy.. nie mam pracy czy mogę starać się o kartę?

  • Bożena  pisze:

   Może Pani spróbować ale wątpię by pani przyznano carte vitale jeśli nie posiada Pani pracy.

 • Goska  pisze:

  Jesli mam juz karte vitael ale od roku jestem na chomage to musze skladac jakis wniosek czy z automatu bede ubezpieczona ze wzgledu na te nowe przepisy ?

  • Bożena  pisze:

   Okres otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych przedłuża prawo do Sécurité sociale. To prawda że nowe przepisy ułatwiają dostęp do ubezpieczenia z Sécurité sociale ale instytucja ta ma swoje kruczki które jej tylko są znane. Dlatego radziłabym zwrócić się do niej w celu zaktualizowania Carte Vitale i uzyskania odpowiedzi na pytania jakie sobie Pani stawia że względu na swoja osobista sytuację.

 • Martyna  pisze:

  Jak krok po kroku zabrać się za wyrobienie karty? Wiem że potrzebna mi jest ona do otrzymania zasiłku. Pracuje 8 miesiecy a 4 miesiące mam wolne. Chcialabym przez ten czas otrzymywac zasiłek. M posiadam wszystkie potrzebne dokumenty oprocz tej karty i nie wiem jak ja zalatwic.

  • Bożena  pisze:

   Proszę udać się do swojej agencji Sécurité sociale (CPAM) i poprosić o instrukcje. Dostanie tam Pani formularz do wypełnienia, listę dokumentów do dołączenia i adres na który należy je przekazać.

 • Henryk  pisze:

  Witam, Pracuję legalnie we Francji na czas określony( umowy 7 miesięczne) i moje pytanie, czy jest możliwe otrzymać numer sécurité sociale, jeśli w Polsce posiadam ubezpieczenie w NFZ? Czy posiadanie ubezpieczenia w Polskim NFZ koliduje z otrzymaniem numeru sécurité sociale?

  • Bożena  pisze:

   Jeżeli pracuje Pan we Francji dla francuskiej firmy (a nie na zasadzie oddelegowania przez polska firmę) to powinien dokonać formalności aby uzyskać numer sécurité sociale, nie ma znaczenia czy posiada Pan ubezpieczenie w NFZ czy nie jeżeli Pan pracuje we Francji i płaci składki na francuskie ubezpieczenie.

   • Henryk  pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Ola  pisze:

  Witam, mąż pracuje w Szwajcarii, Ale mieszka we Francji. Ja z 2 dzieci chcę do niego dojechać – obecnie jestem na macierzyńskim, zaraz przejdę na wychowawczy. Czy mąż może ubiegać się o securite sociale, czy dzieci i ja mogą być dołączone do jego ubezpieczenia? Jakie to są koszta?Z góry dziękuję za pomic

  • Bożena  pisze:

   Nie wiem, maż powinien zasięgnąć informacji w agencji Sécurité sociale której podlega ze względu na swój adres zamieszkania.

 • Dyta  pisze:

  Witam, wysłałam wszystkie dokumenty zgodnie z załącznikiem i żadnej odpowiedzi od ponad 2 miesiecy…co zrobilam zle? Brat który osobiście wstawił się w cpam już otzymal wszystko. Jest jakiś sposób by sprawdzić co się dzieje? Mam od Nowa wszystko wysłać? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Bożena  pisze:

   Być może nie wysłała Pani dokumentów na właściwy adres. Warto jednak wiedzieć, że często czas traktowania wniosku trwa dwa miesiące, i więcej w niektórych regionach. Najlepiej będzie gdy zgłosi de Pani do CPAM aby sprawdzić czy Pani dokumenty dotarły i są traktowane.
   Na przyszłość radzę załatwiać sprawy administracyjne doręczając dossier do rąk własnych, o ile jest to możliwe.

 • sarah  pisze:

  Dzień dobry, czy carte vitale jest obowiązkowa? Pracowałam we Francji 4 miesiące (styczeń-kwiecień), wszystkimi formalnościami zajmował się hotel dla ktorego pracowałam, po zakończeniu pracy dostałam CERTIFICAT DE TRAVAIL na którym widnieje numer Securite Sociale który został mi przyznany. Samej karty jednak nigdy nie otrzymałam. W nowej pracy mówią, że taka karta powinna mi zostać wydana automatycznie w poprzednim miejscu pracy. Czy mogę starać się o kartę na podstawie poprzedniego (zakończonego już kontraktu) czy dopiero na podstawie nowego który zaczynam za parę dni?

  • Bożena  pisze:

   Carte vitale jest bardzo ważna, jest dowodem że jest Pani ubezpieczona. Wiele spraw jest niemożliwych do załatwienia bez tej karty i numeru ubezpieczenia. Nie jest wykluczone, że skoro nie dokonała Pani formalności z nią związanych, numer jaki Pani posiada jest numerem prowizorycznym, który w razie kłopotów okazuje się często bezuzyteczny.
   Nie wiem czy ma znaczenie miejsce pracy. Liczy się to, że Pani pracuje. Proszę zwrócić się do swojej agencji sécurité sociale (CPAM) i spytać o to oraz poprosić o listę dokumentów, jakie musi Pani złożyć oraz adres na jaki należy je wysłać.

 • Kinga  pisze:

  Dzień dobry,
  czy przysługuje mi carte vitale jeśli jestem od 2 lat we Francji ale nie pracuje tutaj, mój mąż jest we Francji 8 lat legalnie pracuje i jest ubezpieczony czy mogę być podłączona pod francuskie ubezpieczenie męża mimo że nadal mam działalność w Polsce w formie spółki cywilnej, co jest równoznaczne z tym że nadal w Polce muszę odprowadzać składki do zus?

  • Bożena  pisze:

   Jeśli mieszka Pani od dwóch lat we Francji a maż tu pracuje legalnie to dziwie się że do tej pory nie podpiął Pani do swego ubezpieczenia. Powinien to zrobić.

Napisz komentarz

....