Jak rozwiązać problem z CAF ?

Różne | 3 komentarze

Masz problem z CAF ? Jeśli przepisy są po Twojej stronie ale nie możesz uzyskać satysfakcji, Mediator CAF (médiateur CAF) jest osobą, która może Ci pomóc !

Mediator jest obecny w wielu biurach CAF. Jest to osoba neutralna, życzliwie nastawiona do problemów interesantów, rozważająca bezstronnie ich punk widzenia. Posiada duże doświadczenie, świetną znajomość przepisów i funkcjonowania tej instytucji oraz jej regulaminów. Jej rola polega na szybkim i polubownym znalezieniu kompromisu.

W jakich sytuacjach możesz zwrócić się do mediatora CAF ?büro

 • Gdy nie zgadzasz się z decyzją CAF bo uważasz, że nie uwzględniła istniejących przepisów
 • Gdy nie możesz uzyskać świadczenia do którego wiesz, że masz prawo
 • Jesteś niezadowolony z obsługi
 • Twój dialog z CAF przestał być możliwy

Na czym polega interwencja mediatora ?

Mediator analizuje problem uwzględniając Twoje argumenty i stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie. Ułatwia Ci również nawiązanie ponownego dialogu z CAF. Ewentualnie kieruje Cię do innej instytucji, będącej w stanie odpowiedzieć pozytywnie na Twoja prośbę.

Jednak zanim zwrócisz się do mediatora, powinnaś zakwestionować najpierw decyzje CAF.

W tym celu należy wystosować list (najlepiej polecony z potwierdzeniem odbioru) do osoby prowadzącej Twoją sprawę w CAF. Można to uczynić również telefonicznie lub osobiście ale te dwie ostatnie metody mają tę wadę, że Twoja interwencja może nie pozostawić po sobie żadnego śladu co uniemożliwi wykazanie miała ona miejsce.

Pamiętaj ! Zachowuj zawsze kopie wszystkich swoich interwencji !!! Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy mogą okazać się pewnego dnia potrzebne…

Dopiero po zakwestionowaniu przez Ciebie decyzji CAF i ewentualnie uzyskaniu odmownej odpowiedzi na swoją interwencję będziesz miała podstawę zwrócić się do mediatora.

Jak dotrzeć do mediatora ?panneau aides sociales

Poszukaj w biurze CAF jego adresu. Każde biuro ma obowiązek udostępnić swoim interesantom taką informację, nawet jeśli nie posiada własnego mediatora. Powinna być ona ogólnie dostępna i widoczna. Można również ją znaleźć poprzez Internet.

Możesz zadzwonić, wysłać e-mail lub napisać list, w którym należy podać :

 • Przyznany Ci przez CAF numer (numéro d’allocataire), jeśli już taki posiadasz
 • Twoje dane osobowe : nazwisko, imię, adres, numer telefonu do kontaktu z mediatorem, adres e-mail
 • Zwięzły opis problemu
 • Dokumenty jakie otrzymałaś z CAF w spornej sprawie, decyzję którą kwestionujesz oraz listy kwestionujące te decyzję i uzasadniające Twoje stanowisko.

Okres oczekiwania na odpowiedź mediatora bywa różny.

Uwaga !

Mediator CAF nigdy nie interweniuje w sprawach, które zostały już rozstrzygnięte przez Komisję Odwoławczą CRA (Commission de Recours Amiable) (jeśli do takiej komisji zwracałaś się uprzednio) lub decyzje sądowną, o ile decyzja tych instancji stała się definitywna.

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
3 komentarzy do Jak rozwiązać problem z CAF ?

 • MILA BRENNER  pisze:

  Dziekujemy za bardzo pomocne informacje i w dodatku bezplatne.Mysle, ze kazdemu ktores z informacji sie przydadza,
  dla mnie juz kilka byly bardzo pomocne, za co bardzo dziekuje i pozdrawiam cala ekipe.

  Mila Brenner

 • Proszę o radę  pisze:

  Od 15.09.2012 przebywam na terenie Francji. W tamtym czasie podjąłem pracę , niestety po upływie 6 miesięcy z winy pracodawcy musiałem zrezygnować z tej pracy. Dostałem zasiłek dla bezrobotnych przysługujący mi 6 miesięcy.Będąc na zasiłku uległem poważnemu wypadkowi, po którym jestem inwalidą 50 % ,ponieważ złamaniu uległ kręgosłup ,a dokładnie T11 . Podczas operacji w miejsce złamania tego kręgu lekarze włożyli mi dwie śruby .Dostałem zwolnienie lekarskie ponownie na okres 6 miesięcy. Rehabilitacja trwa do dzis.

  W kwietniu 2014 roku miasto przydzieliło mi mieszkanie z gwarancją COSEIL GENERAL.W maju również 2014 roku złożyłem podanie do CAF o RSA .,we wrześniu tamtego roku otrzymałem pozytywną odpowiedż od CONSEIL GENERAL,niestety do dziś CAF nie wypłaciło mi pieniędzy tłumacząc się tym, że w pażdzierniku 2014 zmieniła się ustawa i trzeba mieć przepracowane 12 m-cy, a ja niestety mam tyko 6.Ale przecież zatwierdzili moje podanie .

  Poradzcie co mam robić ! Od 7 m-cy żyję bez pieniędzy ,ponieważ nic mi się nie należy.Nie mam dofinansowania do mieszkania ,dodam,że mam asystentkę socjalną, która zbyt wiele mi nie pomaga,choć pokładałem w niej ogromną nadzieję,myśląc,że mi pomoże z mieszkaniem,pracą itp. Dodam na koniec,że nie potrafię płynnie mówić po francusku, ale uczęszczam do szkoły i się uczę,ponieważ mam wrażenie ,że nieznajomość języka wpływa na to , że robią ze mnie ” bałwana”. Proszę o radę, co powinienem zrobić? Dokąd się udać? Proszę pomóżcie . Z poważaniem Marek

 • Arletta  pisze:

  Bardzo dziekujemy za pomoc! Blog bardzo pomocny. Pani Bozenko jest Pani wspaniala osoba o wielkim sercu!!! DZIEKUJEMY!!!

Napisz komentarz

....