CESU : Godziny nadliczbowe w systemie Chèques Emploi Service Universel

Praca | 9 komentarzy

 Za godziny nadliczbowe (heures supplémentaires) w systemie chèques emploi services uważane są godziny przekraczające 40 godzin w tygodniu.

Zasada ta dotyczy wszystkich osób zatrudnionych przez osoby prywatne, z wyjątkiem ogrodników, których legalny tydzień pracy wynosi 39 godzin.

Osobom pracującym w innych branżach, gdzie legalny tydzień pracy wynosi 35 godzin tygodniowo, za godziny nadliczbowe uważa się wszystkie godziny przekraczające 35 godzin.

Jeżeli posiadasz umowę o pracę przewidującą regularne godziny pracy ale w rytmie niższym niż 40 godzin tygodniowo i zdarzają się tygodnie, że przepracujesz więcej niż ilość przewidziana w umowie ale nie przekraczając 40 godzin w tygodniu, nadwyżkę kwalifikuje się do godzin dodatkowych (heures complémentaires), które nie dają prawa do podwyższonego wynagrodzenia. O godzinach nadliczbowych można mówić jedynie wtedy, gdy ich ilość przekracza 40 godzin tygodniowo.

W przypadku umowy przewidującej nieregularny rytm pracy, legalny tydzień pracy również wynosi 40 godzin. Zapłatę za godziny nadliczbowe masz prawo reklamować wtedy, gdy średnia ilość godzin tygodniowo przekracza 40 godzin w dowolnym okresie 12 tygodni z rzędu. Oznacza to, że jeśli zdarzy się tydzień lub kilka tygodni na przestrzeni 12 tygodni z rzędu gdy przepracujesz dużą ilość godzin ale średnia tygodniowa w tym okresie nie przekroczy 40 godzin, wtedy, niestety, nie można Twoich nadgodzin zaliczyć do godzin nadliczbowych.

Pomoc w domu

Pomoc w domu

Godziny nadliczbowe są wynagradzane następująco :

 • 25% więcej dla 8 pierwszych godzin
 • 50 % więcej dla dwóch następnych godzin

Dla pierwszych 8 godzin nadliczbowych masz dwie możliwości do wyboru:

 1. zapłatę w wysokości 125% Twojej taryfy dziennej za każdą godzinę (tzn. mnożysz pensje przez 1,25)
 2. odbiór godzin nadliczbowych w formie godzin lub dni wolnych od pracy (récupération). Musisz je odebrać w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, ilość godzin do odebrania również uwzględnia 25% dodatku. Np. za 8 godzin nadliczbowych powinnaś odebrać 10 godzin wolnego (8 x 1,25 = 10), za 4 godziny nadliczbowe masz do odebrania 5 godzin (4 x 1,25 = 5) .

Dla pozostałych godzin nadliczbowych (ponad 8 godzin) również masz możliwość wyboru miedzy zapłatą a odebraniem godzin wolnych od pracy. Jeżeli wybierzesz zapłatę, dodatek wynosi 50% (mnożysz każdą godzinę przez 1,5). Jeżeli chcesz je wykorzystać jako godziny wolne od pracy, musisz je odebrać w ciągu najbliższych 12 tygodni.

Warto też wiedzieć, że Twój tydzień pracy nie powinien przekraczać 50 godzin. Innymi słowy, pracodawca nie ma prawa narzucić Ci więcej niż 10 godzin nadliczbowych w ciągu jednego i tego samego tygodnia. Twój średni czas pracy, łącznie z godzinami nadliczbowymi nie powinien przekraczać 48 godzin tygodniowo w okresie 12 tygodni, co odpowiada średnio 8 godzinom nadliczbowym tygodniowo.

Przydał Ci się ten artykuł?


by otrzymywać następne.
9 komentarzy do CESU : Godziny nadliczbowe w systemie Chèques Emploi Service Universel

 • Gosia  pisze:

  A jak jest w przypadku opiekunki osoby starszej,pracującej u osoby w domu,mieszkającej tam

  • Bożena  pisze:

   Czego konkretnie dotyczy Pani pytanie ?

   Proszę dokładnie je sformułować i opisać sytuację, tzn. to co charakteryzuje warunki pracy i to co wydaje się Pani anormalne.
   Odpowiedź zależy od postawionego pytania i dostarczonych przez Panią informacji.
   Im dokładniej opisze Pani sytuację, tym trafniejsza będzie odpowiedź.

   • Gosia  pisze:

    Witam,pracuję jako opiekunka w domu osoby starszej.Nie mam umowy gdyż córka tej osoby która się zajmuje twierdzi ze nie ma potrzeby, gdyż opłaca mi cesu.ale ona opłaca mi mniej godzin niż pracuję tzn.deklaruje tylko tyle aby wyjść na kwotę, którą dostaje na rękę. Jestem tu cała dobę, po obiedzie mam 3 godziny wolnego, wtedy robię zakupy,idę do apteki,na pocztę.jak powinnam mieć płacone zgodnie z tutejszym prawem,bo wiem ze to jest niezgodne.jak mam z tego wyjść? Dziekuję za odpowiedz

    • Bożena  pisze:

     Czy w odcinkach płacowych jest określony Pani kontrakt (CDI lub CDD) ?
     Ile godzin dziennie rzeczywiście Pani pracuje a za ile godzin jest Pani płacona (o ile ustaliłyście tę ilość na początku) ?
     Czy zakupy, apteka, poczta, itp., o których Pani wspomina są załatwiane w ramach obowiązków czy chodzi o Pani osobiste sprawy ?
     Jeżeli w ramach obowiązków, czy zdarza się to codziennie ?
     Czy pracuje Pani nieraz w nocy ? Jeśli tak, to na czym ta praca polega i jak często się zdarza ?
     Od kiedy Pani pracuje u tej osoby ?
     Ile jest Pani płacona ? Proszę sprawdzić co figuruje w „fiche de paie” i czy zgadza się z kwotami, jakie Pani otrzymuje.

     Jeżeli pracuje Pani ponad 8 godzin tygodniowo to pisemna umowa jest obowiązkowa. Proszę przeczytać wpis na blogu o umowie CDI i umowie CDD w systemie CESU.

     Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam to co miała Pani na myśli pisząc : „deklaruje tylko tyle aby wyjść na kwotę, którą dostaje na rękę”.
     Czy to oznacza że ustaliłyście na początku pensję miesięczną i teraz ona trzyma się tej kwoty nie respektując czasu pracy, jaki powinien obowiązywać proporcjonalnie do tej kwoty ?

     Proszę odpowiedzieć na te pytania abym miała jasny obraz Pani sytuacji zanim coś poradzę.

     • Gosia  pisze:

      Witam,nie mam żadnego kontraktu, dopiero go piszą po 7 miesiącach pracy,jak jest po francusku opiekunka całodobowa osób starszych, bo taki zawód tu wykonują a oni nie wiedzą jak zakwalifikować moje stanowisko, dziękuję

     • Bożena  pisze:

      W przypadku opieki nad osobą chorą używa się często terminu : Garde malade.
      W pozostałych przypadkach terminów takich jak :
      Auxiliaire de vie sociale
      Assistane de vie de personne agée
      Aide à domicile

      Jeżeli pracuje Pani również w nocy to powinna wiedzieć że za taką pracę należy się specjalne wynagrodzenie. W takich przypadkach stosuje się pojęcie „présence responsable” (obecność odpowiedzialna) no i oczywiście godziny nocne. Wszystkie tego typu informacje powinny być sprecyzowane w umowie o pracę. We wpisie poświęconym umowie CDI udostępniłam link do wzoru umowy, w którym opisałam co i jak powinno być wyszczególnione w umowie, łącznie z mieszkaniem i posiłkami jeżeli pracodawca zapewnia takie świadczenia w naturze. Im umowa jest precyzyjniejsza, tym łatwiej porozumieć się obu stronom gdy zrodzi się konflikt, o co nie trudno gdy pracodawca ma skłonność do eksploatowania pracownika…
      W sobotę rano wstawię na blog nowy wpis poświęcony obecności odpowiedzialnej i godzinom nocnym.

 • Gosia  pisze:

  Proszę o odp

 • Andrzej  pisze:

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie okresu w jakim powinienem odebrać nadgodziny jako dni wolne oraz dni wolne z przysługującego mi urlopu.
  Czy jeżeli nie odbiorę ich w przeciągu 12 mies. to one przepadają?.
  Jestem na umowie CDI i ustaliliśmy z szefem, że nadgodziny będziemy zamieniać na dni wolne. Ponieważ w zeszłym roku miałem dużo pracy został mi prawie wszystkie dni urlopu oraz 1 tyg. z nadgodzin (mimo że miałem kilka tyg. urlopu) .
  Pozdrawiam

  Andrzej

  • Bożena  pisze:

   Żadne dni z tytułu nadgodzin nie powinny przepadać. Powinny być skrzętnie rejestrowane i wykorzystane ale nie potrafię nic więcej podpowiedzieć, musi Pan sprawdzić co na temat przewiduje umowa zbiorowa (convention collective) której Pan podlega. Jej nazwę znajdzie Pan w swojej umowie o pracę. Proszę sprawdzić czy w odcinkach płacowych godziny nadliczbowe są zaznaczone, powinny być, pomimo że nie są opłacane.

   Nie zrozumiałam dobrze Pana wyjaśnień bo znajduję w nich sprzeczność – z jednej strony pisze Pan, że zostały mu prawie wszystkie dni urlopu a z drugiej że miał kilka tygodni urlopu.

Napisz komentarz

....